Alergia dosięga coraz większą część społeczeństwa. Około 100 milionów mieszkańców naszej planety jest uczulonych na roztocze kurzu domowego. W Polsce na antygeny roztoczowe reaguje aż 450 tysięcy osób. Zjawisko to może mieć związek ze współczesnym stylem życia (wysokoprzetworzona żywność, niedostateczna ilość aktywności fizycznej, sterylne otoczenie) i zanieczyszczeniem powietrza. Skłonność do alergii dziedziczymy jednak także wraz z genami. W przypadku rodziców uczulonych na określoną substancję, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ich potomek przyjdzie na świat z taką samą przypadłością.

Źródła medyczne definiują alergię jako stan nadwrażliwości organizmu w następstwie działania alergenów. Nasze przeciwciała, które są zlokalizowane w drogach oddechowych, skórze i jelitach, wykazują nadmierną reakcję w obecności określonej substancji. Niwelowanie objawów alergii może przebiegać w dwóch kierunkach. Z jednej strony możemy blokować receptory histaminowe, które są odpowiedzialne za nieprawidłową reakcję układu odpornościowego na pewne czynniki. Do tego konieczne jest jednak zastosowanie farmakologii. Z drugiej strony możemy eliminować alergeny z naszego otoczenia. Wówczas w sposób naturalny pozbędziemy się przypadłości, które zwykle towarzyszą nam po kontakcie z antygenem.

Usunięcie czynnika alergizującego ze środowiska uczulonej osoby to niejednokrotnie bardzo trudne zadanie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy jest on integralnym elementem przestrzeni życiowej każdego z nas. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku roztoczy kurzu domowego, pyłków roślinnych, a nierzadko także sierści zwierząt. Pierwszy z tych alergenów został odkryty dopiero w 1964 roku, co stanowiło prawdziwy przełom w alergologii. Okazało się bowiem, że odchody mikroskopijnych pajączków, które są obecne w każdym zakamarku naszego domu, stanowią główną przyczynę dolegliwości tysięcy alergików.

Współczesny stan wiedzy pozwala jednak na coraz bardziej skuteczną eliminację alergenów ze środowiska. Służą temu takie środki jak Alertex® Aerozol,  Alertex® Atomizer, Alertex® Kapsułki do prania i Alertex® Dodatek do prania.

Translate »
All for Joomla All for Webmasters